Kvinnedagen 2008
Det å investere i kvinner og jenter, betyr å investere i fred, utvikling og sikkerhet. Dette er bakgrunnen for FNs valg av tema til årets 8.mars markering. Oppfordringen som går til alle verdens land, er å legge til rette for økonomiske tiltak og endringer som kan sikre reell likestilling mellom kjønnene.
På tross av at kvinnesaken har vært på den politiske agenda i nærmere 100 år, eksisterer det fremdeles store utfordringer når det gjelder rettigheter og muligheter for denne halvparten av verdens befolkning. Derfor er det også i dag behov for en markering av likestilling og kvinners rettigheter. Men i tillegg til å fokusere på problemer, er det vesentlig å peke på de mange seirene. For er det én ting som den historiske kvinnekampen har vist, så er det at det nytter!
Kvinnedagen ble feiret for første gang i USA i 1909. Stemmeretten og kamp for bedre arbeidsvilkår sto da på agendaen for den gryende kvinnebevegelsen. Kvinnenes vilje til å sprenge rammene for den tradisjonelle kvinnerollen provoserte mange i samtiden. Like fullt fikk innsatsen for likestilling og kvinners rettigheter tilslutning av stadig fler, både kvinner og menn. Det vedvarende presset om likeverd og rettferdighet ble etter som tiden gikk kronet med mange seire. Det er ikke å ta for hardt i å hevde at kampen for kvinners rettigheter har ført til et mer menneskelig samfunn. Kjønnsrollene er mindre rigide og den individuelle friheten er blitt større. Også mannsrollen er utvidet og har fått nye og rikere perspektiver.
Selv om utviklingen når det gjelder kvinners rettigheter i Norge har vært ubetinget positiv, finnes det fremdeles vanskelige utfordringer. Vold mot kvinner er et av våre mest omfattende samfunnsproblemer. Enda er det slik at kvinner tjener mindre enn menn, og selv om kvinnene er godt representert både i politikk og samfunnsliv, er det menn som i stor grad regjerer i næringslivet. Seksualiseringen og objektiviseringen av kvinnekroppen fører også med seg press og vanskeligheter. Eksempelvis utgjør kvinner 90 % av alle de som lider av spiseforstyrrelser. Dette er viktige problemstilinger som må drøftes og håndteres.
Internasjonalt har situasjonen for jenter og kvinner bedret seg på mange områder. Flere jenter begynner på og fullfører skolegang, og kvinnenes tilgang til helsetjenester har økt. Kvinner har stemmerett i nesten alle land, og deltar også i større grad i det politiske liv. Til tross for fremgangen eksisterer meget omfattende utfordringer. Og for de enkeltmenneskene som lider nød eller er utsatt for overgrep, er det ingen trøst i at den globale utviklingen går i riktig retning. Tallenes tale er klare:
- Majoriteten av verdens 1,3 milliarder fattigste mennesker er kvinner
- To tredjedeler av verdens analfabeter er kvinner
- Bare 16% av parlamentsmedlemmer verden over er kvinner.
- Kvinner tjener gjennomgående mindre enn menn
- Hvert år blir flere millioner kvinner verden over utsatt for menneskehandel til en voksende global sexindustri
- Hvert eneste år blir 2 millioner jenter kjønnslemlestet
- 70% av ofre for krig og konflikt er sivile. De fleste av disse er kvinner og barn.
- 80% av verdens flyktninger og internt fordrevne personer er kvinner. Disse kvinnene er spesielt utsatt for vold og overgrep, sykdom og matmangel
- Hvert minutt dør en kvinne i forbindelse med svangerskap, abort og fødsler. Dette utgjør årlig 529 000 dødsfall, som kunne vært unngått gjennom tilgang til trygge og sikre helsetjenester
- En av tre kvinner blir i løpet av livet utsatt for vold.
På denne bakgrunn er det hevet over enhver tvil at kvinnedagen fremdeles har sin misjon. Den trengs både i vårt eget samfunn, men ikke minst internasjonalt. Solidariteten må bygges med kvinner verden over som enda har en lang vei å gå før de kan sies å være likeverdige og ha samme muligheter som menn. La derfor dagen i dag bli en mulighet for å samles, bygge nettverk og mobilisere for en positiv utvikling til glede for alle samfunnsborgere, det være seg barn og unge, kvinner og menn.
Til lykke med dagen!
|