Carlos Felipe Ximenes Belo (1996)

Nobels fredspris 1996 ble tildelt biskop Carlos Filipe Ximenes Belo for hans modige, ikke-voldelige kamp for menneskerettigheter og selvbestemmelse i Øst-Timor.

Land: Øst-Timor Type: Person Delt pris

Begrunnelse

«For en rettferdig og fredelig løsning på konflikten i Øst-Timor»

Kort om

Som katolsk biskop i Øst-Timor ble Carlos Filipe Ximenes Belo en av de viktigste stemmene mot den indonesiske okkupasjonen. Gjennom kirken ga han beskyttelse, dokumenterte overgrep og varslet verden om situasjonen i det okkuperte området.

Kort tid etter sto han frem og fordømte den indonesiske okkupasjonen. Han protesterte ikke bare mot massearrestasjoner, forsvinninger, massakrer og tortur. Han tok også avstand fra flyttingen av folk, tvangssteriliseringen av østtimoriske kvinner, den massive indonesiske innvandringen og den systematiske, etniske, kulturelle og religiøse undertrykkelsen.

De indonesiske myndighetene svarte med å sette Belo under streng overvåking og gikk ikke av veien for å banke opp prester, storme kirker og arrestere hele menigheter. Biskopen lot seg ikke skremme, selv om ha ble truet på livet flere ganger.

Aktive Fredsreiser

Aktive Fredsreiser baserer sin ideologi på FNs verdenserklæring om menneskerettigheter, og vi forholder oss til FNs tusenårsmål 2000–2015 i vårt engasjement.

Vi har valgt et menneskerettighetsperspektiv for våre turer. Dette har mange årsaker, blant annet at menneskerettighetene ble til på bakgrunn av hendelsene under andre verdenskrig. Menneskerettighetene er derfor et godt pedagogisk redskap for å få elevene som er på tur med oss til å reflektere over hendelser i dag, i lys av historien.

Om oss
Kontakt oss

Personvern

Personvern og informasjonskapsler.
Les våre retningslinjer for informasjonskapsler

Kontakt

Kontakt oss

Telefon:
(+47) 37 15 39 00 / 952 38 199

E-post:
kontor@aktive-fredsreiser.no

Postadresse:
Postboks 19
N-4951 Risør

Besøksadresse:
Fredshuset, Kranveien 4B,
4950 Risør, Norge
Foretaksnummer: 984 660 030
1998–2025 © AKTIVE FREDSREISER – TRAVEL FOR PEACE