Utøya
Klassetur 4 dager Buss

Oslo – Utøya

En innholdsrik klassetur med fokus på demokrati, menneskerettigheter og norsk historie. Turen kombinerer besøk på Grinimuseet, HL-senteret, 22. juli-senteret og Utøya.

Norsk reiseleder Praktisk og faglig ansvar underveis.
Udir-tilskudd Vi kan søke på vegne av skolen.
Gratis skolebesøk Forberedelse før avreise.
Tematime Faglig samling med rom for refleksjon og samtale.
Planlegger dere klassetur? Få praktiske råd og oversikt over økonomi, påmelding, skjemaer og forberedelser. Hvordan planlegge klassetur steg for steg

Et levende klasserom om demokrati og historie

Denne turen gir elevene innsikt i norsk okkupasjonshistorie, Holocaust, demokrati og hendelsene 22. juli. Gjennom møter med historiske steder og sterke fortellinger får elevene mulighet til refleksjon og samtale om samfunn, ansvar og menneskeverd.

Programforslag for turen

Programmet nedenfor er et forslag til hvordan turen kan legges opp.
Vi tilpasser innholdet i samarbeid med dere, slik at reisen passer gruppens ønsker og behov. Eventuelle endringer i programmet kan påvirke prisen.

Grinimuseet
Dag 1

Hjemstedet – Oslo

Vi reiser fra skolen og setter kursen mot Oslo. Reisen legges opp etter gruppens avreisested og behov underveis.

Ved ankomst besøker vi Grinimuseet, som ligger på området der den største tyske fangeleiren i Norge lå under andre verdenskrig.

Gjennom undervisning og omvisning får elevene innsikt i hvordan livet var for fangene under okkupasjonen, og hvilke konsekvenser det får når demokratiske rettigheter blir tatt bort.

Besøket foregår i autentiske omgivelser og gir et sterkt møte med norsk krigshistorie og spørsmål knyttet til demokrati, ansvar og menneskeverd.

På kvelden sjekker vi inn på vandrerhjem i Oslo, hvor det blir kveldsmat og overnatting.

Dagens fokus
  • Okkupasjonshistorie i Norge
  • Demokratiske rettigheter og frihet
  • Refleksjon rundt valg og ansvar
HL-senteret
Foto: Espen Solberg / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Dag 2

Oslo

Etter frokost reiser vi til HL-senteret for omvisning og undervisningsopplegg.

Her lærer elevene om Holocaust, minoriteters rettigheter og hvordan ekstreme ideologier kan utvikle seg i samfunnet.

Det legges til rette for lunsj i løpet av dagen.

På ettermiddagen er det mulighet for ulike aktiviteter og opplevelser i Oslo, tilpasset gruppens interesser og ønsker.

Kveldsmat og overnatting på vandrerhjem i Oslo.

Dagens fokus
  • Holocaust og menneskerettigheter
  • Hvordan ekstremisme kan vokse fram
  • Toleranse, inkludering og fellesskap
22. juli-senteret
Foto: Wolfmann / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Dag 3

Oslo

Etter frokost besøker vi 22. juli-senteret i Oslo sentrum.

Senteret formidler kunnskap om terrorangrepene i Regjeringskvartalet og på Utøya 22. juli 2011, og gir elevene et viktig grunnlag før besøket på Utøya.

Gjennom utstillinger og formidling får elevene innsikt i hvordan terrorangrepet påvirket Norge, og hvorfor demokrati og deltakelse er viktig i møte med ekstremisme og hat.

På ettermiddagen er det mulighet for aktiviteter eller tid til å oppleve mer av Oslo sammen med reiseleder.

Kveldsmat og overnatting på vandrerhjem i Oslo.

Dagens fokus
  • 22. juli og tiden etterpå
  • Demokrati og deltakelse
  • Hvordan samfunnet møter ekstremisme
Utøya
Dag 4

Oslo – Utøya – hjemstedet

Etter frokost kjører vi til Utøya. Gruppen fraktes med båt fra fastlandet og ut til øya.

På Utøya får elevene omvisning og undervisning med fokus på demokrati, deltakelse, fellesskap og betydningen av å stå opp mot hat og ekstremisme.

Besøket gir rom for refleksjon og samtale om hvordan samfunnet kan ta vare på demokratiske verdier i møte med utfordringer og konflikter.

Lunsj serveres i løpet av besøket. På ettermiddagen reiser vi tilbake til fastlandet og setter kursen hjemover.

Dagens fokus
  • Demokrati og deltakelse
  • Fellesskap og ytringsfrihet
  • Hva vi tar med oss videre

Hva elevene lærer

Demokrati: refleksjon rundt deltakelse, ytringsfrihet og ansvar i samfunnet.

Menneskerettigheter: innsikt i hvordan diskriminering og ekstremisme kan utvikle seg.

Norsk historie: kunnskap om okkupasjonen, Holocaust og terrorangrepet 22. juli.

Refleksjon: hvordan historiske hendelser fortsatt påvirker samfunnet vårt i dag.

Praktisk informasjon

  • Programmet er et forslag og kan tilpasses gruppens ønsker og behov.
  • Besøk ved HL-senteret, Grinimuseet og Utøya gjennomføres med forbehold om kapasitet og lokale forhold.
  • Aktiviteter i Oslo kan tilpasses gruppens interesser og tilgjengelig tid.
  • Henting utenfor Oslo eller Kristiansand kan gi tillegg i pris.
  • For grupper under 45 deltakere blir grunnprisen normalt høyere.
  • Aktive Fredsreiser søker Udir-tilskudd på vegne av grupper som bestiller innen søknadsfristen.

Spørsmål vi ofte får

Kan programmet endres?

Ja. Programmet er et utgangspunkt og kan tilpasses gruppens ønsker og behov.

Hva opplever elevene på Utøya?

Elevene får omvisning og undervisning med vekt på demokrati, deltakelse, fellesskap og refleksjon rundt hendelsene 22. juli.

Hva lærer elevene på HL-senteret?

Elevene lærer om Holocaust, minoriteters rettigheter og hvordan ekstremisme kan utvikle seg i samfunnet.

Hvorfor besøker man Grinimuseet?

Grinimuseet gir elevene innsikt i livet i den største tyske fangeleiren i Norge under andre verdenskrig.

Hvordan fungerer Udir-tilskudd?

Aktive Fredsreiser søker på vegne av grupper som bestiller tur hos oss innen søknadsfristen.

Andre turer dere kan like

Rjukan

Oslo – Rjukan – Utøya

Kombiner Utøya med Vemork og norsk krigshistorie på Rjukan.

Se turen
Utøya

Setesdal – Kristiansand – Rjukan – Utøya

En lengre tur med aktiviteter, historie og besøk på Utøya.

Se turen
Falstad

Trondheim – Falstad

Klassetur med norsk krigshistorie, minnesteder og refleksjon.

Se turen