Josef Mengele

Josef Mengele var tysk lege og SS-offiser i Auschwitz-Birkenau. Han deltok i seleksjoner av fanger og gjennomførte medisinske eksperimenter på mennesker som var fratatt all mulighet til å samtykke eller beskytte seg.

Josef Mengele fotografert i 1956
Josef Mengele fotografert i 1956. Foto: Wikimedia Commons.

Josef Mengele i Auschwitz-Birkenau

Josef Mengele ble født 16. mars 1911 i Günzburg i Bayern. Han studerte medisin og fysisk antropologi og arbeidet senere med forskning innen arvelighetsbiologi og fysisk antropologi.

I mai 1943 kom han til Auschwitz-Birkenau som SS-lege. Han var en del av det medisinske personellet i Auschwitz-komplekset og deltok blant annet i seleksjoner av fanger.

Mengele ble særlig kjent for sin interesse for tvillinger, barn og mennesker med bestemte fysiske særtrekk. Fanger ble brukt i undersøkelser og medisinske eksperimenter uten samtykke og uten hensyn til deres liv eller helse.

Dr. Elling Kvamme om Josef Mengele

Teksten nedenfor er skrevet av Dr. Elling Kvamme og er bevart fra Aktive Fredsreisers tidligere nettside. Kvamme studerte medisin ved Universitetet i Oslo og var blant studentene som ble arrestert under studentaksjonen 30. november 1943. Han ble senere sendt som fange til konsentrasjonsleiren Buchenwald.

Josef Mengele er kanskje den mest beryktede av alle legene i de tyske konsentrasjonsleirene. Han var sjeflege i Auschwitz og ansvarlig for utvelgelsen av fanger som skulle gasses i hjel.

Legen og rettsmedisineren Miklos Nyiszli, rumensk jøde og fange i leiren, har skrevet bok om sin rolle som dr. Mengeles assistent. Mengele foretok blodtransfusjoner, spinalpunksjoner og en rekke smertefulle eksperimenter på fangene. Han var særlig interessert i tvillinger og dverger. Obduksjonen av to tvillinger som døde samtidig, noe Nyiszli syntes var merkelig, viste at de var blitt drept med kloroform injisert direkte inn i hjertet. Dette kunne ikke Nyiszli oppgi som offisiell dødsårsak, derfor skrev han tyfoidfeber i dødsattesten.

Mengele fikk også skutt en rekke fanger som han syntes var «interessante» for å undersøke deres organer, og gravide kvinner ble plukket ut for å inngå i hans eksperimenter. Han tenkte seg at skjeletter og andre organer, særlig fra tvillinger, dverger og krøplinger, skulle stilles ut i et museum i Berlin med presis informasjon om navn, alder osv. Skjeletter og andre organer ble derfor sendt til Institut für Rassenbiologische und Antropologische Forschung i Berlin, den gang et svært kjent forskningsinstitutt.

Dr. Elling Kvamme

Medisinske eksperimenter

Mengele gjennomførte undersøkelser og medisinske eksperimenter på fanger uten deres samtykke. Mange ble utsatt for smertefulle inngrep, og enkelte ble drept slik at kroppene og organene deres kunne undersøkes.

Han var særlig interessert i tvillinger. Tvillingpar blant både jødiske og romske fanger ble valgt ut til omfattende undersøkelser. De ble målt, fikk tatt blodprøver og ble utsatt for ulike medisinske inngrep.

Mengele søkte også etter mennesker med medfødte fysiske særtrekk. Biologisk materiale fra Auschwitz ble sendt videre til forskere og institusjoner i Tyskland.

Flukten etter krigen

Etter andre verdenskrig unngikk Mengele å bli stilt for retten. Han flyktet etter hvert til Sør-Amerika og levde blant annet i Argentina, Paraguay og Brasil.

Til tross for en omfattende internasjonal jakt ble Mengele aldri arrestert. Han døde i Brasil 7. februar 1979 etter å ha fått slag mens han svømte og deretter druknet.

Graven hans ble funnet i 1985, og levningene ble undersøkt av rettsmedisinere. I 1992 ble identiteten endelig bekreftet gjennom DNA-analyse.

Om Dr. Elling Kvamme

Elling Kvamme studerte medisin ved Universitetet i Oslo da de tyske okkupasjonsmyndighetene gjennomførte studentaksjonen 30. november 1943.

Han var blant studentene som ble arrestert og senere sendt til Tyskland, der han satt som fange i konsentrasjonsleiren Buchenwald.

Kvammes tekst om Josef Mengele har vært publisert i Aktive Fredsreisers historiske bibliotek og er bevart på denne siden.

Kilder og videre lesning